ÇÖZÜMLER

 

Sistem ve Network Güvenliği

Veritabanı Güvenliği

Veritabanı yönetim sistemleri, kurumların veya bireylerin kritik bilgilerinin tutulduğu hassas ve korunması gereken yazılımlardır. İnternet üzerinden erişilebilen ve veritabanlarını kullanan web uygulamalarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Ağ destekli ortamlarda veritabanları için alınan güvenlik önlemleri çoğunlukla yetersiz kalmakta ve güvenlik ihlalleri yaşanmaktadır. Veritabanı şifrelemesi, güvenliği sağlamanın en iyi ve en güvenli yoludur. ProCrypt KM-3000 HSM kullanarak bütün bir veritabanı şifrelemesi yapılabileceği gibi kritik tablo veya alan özelinde de şifreleme yaparak veritabanı güvenliği üst seviyelere çıkarılabillir.

VeritabanGvenlii.jpg

Dosya, Disk Güvenliği

Günümüz bilişim dünyasında her saniye ölçülemeyecek kadar çok sayıda işlem yapılıyor ve bu işlemler disklerde dosyalar aracılığıyla kaydediliyor. Dosyalarda ve disklerde tutulan bu verilerin önemli bir kısmı kritik güvenlik derecesine sahip olabiliyorlar. Geçmişten bugüne, dosya ve disk güvenliği çoğunlukla yazılım tabanlı şifrelemeyle sağlanıyordu. Yazılım tabanlı güvenliğin getirmiş olduğu iki önemli dezavantaj bulunmakta olup, bunlardan ilki, şifrelemede kullanılan anahtarların insan erişimine açık ve hatta yazılım geliştiren kişinin denetiminde olan yöntemlerle saklanmaya çalışıyor olmasıdır. İkincisi ise güvenlik amaçlı kullanılan yazılımların çalıştığı sunucu ya da bilgisayarların yüksek performans gerektiren şifreleme işlemleri için yeterli performansa sahip olmamalarıdır.

Bilgisayarlar üzerinde her gün onlarca veri işlenir ve güvenliği kritik birçok hassas bilgi oluşturulur. Hassas bilgileri dosyalarda yazılımsal olarak şifrelemek, donanımsal şifreleme kadar sağlam bir güvenlik altyapısı oluşturmaz. Donanımsal şifreleme ile anahtarları şifreli metinler halinde donanımın kendisinde saklamak üst düzey bir güvenlik sağlar. ProCrypt KM-3000 sayesinde disklerde bulunan verilerin güvenliği şifreleme için özel geliştirilmiş bir donanım ile yüksek performansla yapılabilir. Ayrıca şifrelemede kullanılan anahtarlar insan müdahalesi olmadan fiziksel olarak güvenli bir ortamda oluşturulur ve saklanır.

DosyaDiskGvenlii.png

SSL Sonlandırma

Secure Socket Layer (SSL), yani Güvenli Soket Katmanı, internet üzerinden iletişimi güvence altına alan şifreleme prosedürüdür. SSL kodlaması, kullanıcı iletişiminin güvenli olmasını sağlar. Ağ tarama, elektronik mail, internet üzerinden faks, anlık mesajlaşma ve internet üzerinden sesli iletişim gibi uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. SSL şifreleme ve şifre çözme işlemleri ilgili uygulama sunucusunun yükünü hafifletmek adına farklı bir sunucu ya da firewall üzerinde yapılabilir. Yani SSL sonlandırma uygulama sunucusu dışında gerçekleştirilir. SSL sonlandırmanın uygulama sunucusu dışında yapılması bu sunucunun yükünü hafifletmesine rağmen yüksek trafikli servislerde SSL sonlandırmanın yapıldığı firewall ya da sunucu yetersiz kalarak verilen hizmetin aksamasına sebep olacaktır. SSL sonlandırma işlemleri, şifreleme ve şifre çözme için özel olarak geliştirilmiş ProCrypt KM-3000 HSM ile yüksek performansla gerçekleştirilerek anahtarların güvenliğini sağlar ve hizmetin aksamasına engel olur.

SSLSonlandrma.png

 

DETAYLI BİLGİ